Home Top post Anonymous යනු කවුරුන්ද?

Anonymous යනු කවුරුන්ද?

by admin
0 comment

නිර්නාමික වන්නේ, විවිධ ආන්ඩු, රාජ්ය ආයතන සහ රජයේ ආයතන, සංස්ථා හා සෛව විද්යාව පල්ලි යන විවිධාකාර DDoS සයිබර් ප්රහාරයන්ට පුළුල් ලෙස ප්රසිද්ධියට පත් වූ විමධ්යගත ජාත්යන්තරවාදී ප්රචණ්ඩකාරී කණ්ඩායමකි.

Anonymous පිළිබද නිර්වචනයක් 2003 දී රූපවාහිනිය 4chan තුල ආක්රමණික, ඩිජිටල්කරන ලද ගෝලීය මොළයක් ලෙස එකවරම අන්තර්ජාල සහ නොබැඳි ප්රජා පරිශීලකයන් සංකල්පය නියෝජනය කරන සංකල්පයක් මත ගණිතමය නවකතා සහ Vendetta චිත්රපටය සඳහා V නැමති ගෝන ෆොක්ස් මාස්ක් ඇඳීමෙන් නිර්නාමික සාමාජිකයින් (Anons ලෙස හඳුන්වන) ප්රසිද්ධියට පත් කළ හැකිය. කෙසේ වෙතත්, මේවා නිතරම නරක අතට හැරෙන අතර, සමහර විට, සාමූහික කැමැත්තට ලක්වන්නා ලෙස සුප්රසිද්ධ ආවරණ භාවිතා නොකර, ඔවුන්ගේ මුහුණේ ආවරණය කිරීම සඳහා කැමති නොවේ. ඇතැම් ඔවුන්ගේ කටහඬවල් හඬ නඟන්නන් හෝ පෙළ-කට-කතා වැඩසටහන් මගින් වසං කිරීමට තීරණය කරයි.

මුල් කාලීන ස්වරූපය අනුව මෙම සංකල්පය සම්මුතිගත ලෙස යොදා ගන්නා ලද විමධ්යගත සබැඳි ප්‍රජාව විසින් සම්මුති විරහිත ලෙස ස්වයං එකඟතාවයකට ගෙන ඇති අතර එය ප්‍රධාන වශයෙන් විනෝදය මත පදනම් වේ. 2008 වසරේ දී ව්යාපෘති චාලක විද්යාව සමග ආරම්භ වූ, සාහිත්යවිද්යා දේවස්ථානය ඉලක්ක කර ගත් විරෝධතා මාලාව, උද්ඝෝෂණ සහ හෑන්ඩ්ස් – නිර්නාමික සාමූහිකත්වය ජාත්යන්තර වශයෙන් ගැටලු ගණනාවකට සහයෝගීව උපකාර කිරීමට  සම්බන්ධ වී ඇත. නිර්නාමික පුද්ගලයෙකු සමග පෙලගැසීමට උත්සාහ කරන පුද්ගලයින්, චලන රූප සහ පටිගත කිරීමේ කර්මාන්ත වෙළඳ සංගම් විසින් ප්රකාශන හිමිකම් ඉලක්ක කරගත් ව්යාපාරවලට එරෙහිව ප්රතිප්රහාර එල්ල කර ඇත. පසු කාලීනව ඔවුන්ගේ ඉලක්කයන් එක්සත් ජනපදයේ, ඊස්රායලය, ටියුනීසියාව, උගන්ඩාව හා අනෙකුත් රාජ්ය ආයතන ඇතුලත් විය. ඉරාක ඉස්ලාමීය රාජ්යය සහ ලෙවන්ට්; ළමා අසභ්ය වෙබ් අඩවි හිමිකම් ආරක්ෂණ නියෝජිතායතන; වෙස්ට්බරෝ බැප්ටිස්ට් පල්ලිය; සහ PayPal, MasterCard, Visa සහ Sony වැනි සමාගම්. අන්වෝනි විකිලීක්ස් සහ වාඩිලාගැනීමේ ව්යාපාරයට ප්රසිද්ධියේ සහාය දුන්හ. ඊට සම්බන්ධ කණ්ඩායම් LulzSec සහ Operation AntiSec විසින් ඇමෙරිකානු රාජ්ය ආයතන, මාධ්ය, වීඩියෝ ක්රීඩා සමාගම්, මිලිටරි කොන්ත්රාත්කරුවන්, මිලිටරි නිලධාරීන් සහ පොලිස් නිලධාරීන් මත සයිබර් ප්රහාර එල්ල කල අතර කණ්ඩායම් ක්රියාකාරකම් සඳහා නීති බලාත්මක කිරීම කෙරෙහි අවධානය යොමු විය.

විශේසයෙන්ම ශ්‍රී ලංකාවේ සිදුවීම් මාලාවේ  සිටින ප්‍රධාන කණ්ඩායම (ISIS) පිළිබද විස්තරාත්මක අනාවරණයක් කරන බවට Anonymous කණ්ඩායම විසින් මාද්‍යට ප්‍රකාශ කශ්‍රී ලන්කාවේ පසුගිය ඛේදවාචකයත් සමග ලොව පුරා ම අවධානය ශ්‍රී  ලංකාව දෙසට යොමු උනා. ඒ අතර ලෝකයේ බොහෝ දෙනෙක් මේ කරන්න ඒ වගේම බලන්නත් උනා. විවිද කණ්ඩායම් විවිද පැතිකඩ ඔස්සේ මේ සිදුවීම් මාලාව පිළිබද විග්‍රහ කරන්නත් ශ්‍රී ලංකාවේ දැන් තත්වය සොයා බලා ඊට  දීමටත් පොරොන්දු වෙලා තියෙනව.

Leave a Comment

Related Posts

තාක්ෂණයෙන් හා විද්‍යාවෙන් පරිපුන් හෙට දිනක්

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More