Home Top post නිදහස් VPN භාවිතය හා එහි අවදානම වළක්වා ගන්නේ කෙසේද?

නිදහස් VPN භාවිතය හා එහි අවදානම වළක්වා ගන්නේ කෙසේද?

by admin
0 comment

ඇන්ඩ්රොයිඩ් සඳහා නොමිලේ VPN යෙදුම් සියගණනක් තිබේ, ඔබට එය පහසුවෙන් Play Play Store තුළ සොයාගත හැකිය. කෙසේ වෙතත්, සිය ගනනක් ඇප්ස් වලින් ඔවුන්ගෙන් විශාල ප්‍රතිශතයක් ආරක්ෂක ගැටළු ඇති බව දන්නා අතර, පරිශීලකගේ ආරක්ෂාව සඳහා විශාල අනතුරක් ඇති විය හැකිය. Play Protect විසින් යෙදුම් සත්‍යාපනය කර ඇති නමුත් මෙම ගැටලුව සිදුවනුයේ ගූගල් වෙළඳසැලෙහි අනිෂ්ට යෙදුම් පරික්ෂා කිරීමට Google ගේ හිමිකාර ක්‍රමයකි. එමනිසා, සාමාන්‍ය පරිශීලකයෙකු ලෙස, ඔබ විසින් නොමිලේ VPN යෙදුම් සියල්ල භාවිතා නොකරන බව ඔබ දැන සිටිය යුතුය.

ඇන්ඩ්රොයිඩ් නොමිලේ VPN භාවිතා කිරීම සම්බන්ධයෙන් ආරක්ෂක විද්වතුන් විසින් දන්නා ඇතැම් අවදානම් තිබේ. එමනිසා, මෙම යෙදුම් භාවිතා කරන අවදානම ගැන භාවිතා කරන්නන් දැනුවත් විය යුතුය, විශේෂයෙන් දිගුකාලීනව මෙම යෙදුම් භාවිතා කිරීමට සැලසුම් කරන්නේ නම්. නැවතත්, මෙම යෙදුම්වල විශාල ප්‍රතිශතයක් ඔබගේ දත්ත අවදානමට ලක්වන ආරක්ෂක ගැටළු ඇති බව පෙන්වන්නා නිසා, මෙම නිදහස් VPN යෙදුම් එකක් ඔබේ ඇන්ඩ්රොයිඩ් උපාංගය වෙත ස්ථාපනය කිරීමට පෙර ප්‍රවේශම් වන්න.

පහත ක්‍රම මගින් Android නිදහස් VPN යෙදුම් භාවිතා කිරීමේ අවදානම් සහ ඒවා වළක්වා ගන්නා ආකාරය පැහැදිලි කරයි.

  1. ඔබේ දත්ත, VPN සැපයුම්කරු වෙළඳ දැන්වීම්කරුවන් වෙත විකිණිය හැකිය

නොමිලේ VPN සේවා සැපයුම්කරුවන් ඔබේ ජංගම උපාංගයේ දැන්වීම් ප්‍රදර්ශනය කරන අතර දැන්වීම්කරුවන්ගෙන් මුදල් උපයමින් සිටිති. ඇත්ත වශයෙන්ම, Play Store apps බොහොමයක් ගූගල් ගේම ප්‍රචාරණ ජාලය සමඟ ඒකාබද්ධ කර ඇත. එහෙත්, තවමත් ගූගල් දැන්වීම් වලින් පමණක් උපයා ගැනීමට අවශ්‍ය සමහර යෙදුම් සංවර්ධනය කරමින් සිටි. ඒ සඳහා ඔවුන් සිය පරිශීලකයින්ගේ සබැඳි හැසිරීම වාර්තා කර ප්‍රචාරකයන්ට එම දත්ත අලෙවි කළ හැකි අතර, ඔවුන් තම යෙදුම් වලින් වැඩි මුදල් ප්‍රමාණයක් ලබා ගත හැකි බවට බලාපොරොත්තු වේ. අවාසනාවකට, මෙම ක්‍රියාවලිය අනුගමනය කරන නිදහස් VPN සපයන්නන් විශාල ප්‍රමාණයක් ඇත. එබැවින්, ඔබගේ සේවා සැපයුම්කරු ඔබේ දත්ත තෙවන පාර්ශවයේ දැන්වීම්කරුවන් වෙත විකුණනු ලැබේ.

මඟ හැරිය යුතු ආකාරය: ඔවුන්ගේ පෞද්ගලිකත්ව ප්‍රතිපත්තියේ විනිවිදභාවය සහිත නිදහස් VPN යෙදුම් භාවිතා කිරීමට උත්සාහ කරන්න, ඔවුන් රැස්කර ගන්නා පරිශීලකයාගේ දත්ත සමඟ ඔවුන් කුමක් කරන්නේද යන්න සම්බන්ධයෙන් අවධානයෙන් සිටින්න.

2. ඔබගේ පුද්ගලික Browser සැසිය අධීක්ෂණය කළ හැකිය

ඔබ ඔබේ ජංගම උපාංගයේ VPN සක්‍රිය කරන විට, එය ඔබගේ උපාංගයෙන් අන්තර්ජාලය වෙත ප්‍රවේශ වීමට පෞද්ගලික ජාලයක් භාවිතා කරයි. සාමාන්යයෙන්, ඔබ හොඳ පුද්ගලික ජාලයක් භාවිතා කරන විට, ඔබේ සබැඳි ක්රියාකාරකම් නිරීක්ෂණ ක්‍රියාවලියක් නොමැත. VPN සම්බන්ධතාවය ඔබේ Browser ක්‍රියාවන් ඕනෑම ආකාරයකට තෙවන පාර්ශව නිරීක්ෂණයන් අතට පත් විය හැක. කෙසේ වෙතත්, බොහෝ නිදහස් VPN යෙදුම් සමඟ, එය ඔබගේ යෙදුම භාවිතා කරන අතරේ සේවා සපයන්නන් ඔබගේ බ්රවුසැසි ක්රියාකාරකම් අධීක්ෂණය කළ හැකිය. එමනිසා, මෙම අවස්ථාවේදී VPN සම්බන්ධතාවය තෙවන පාර්ශවීය නිරීක්ෂණ වලින් නිදහස් නොවේ.

මඟ හැරිය යුතු ආකාරය: නැවතත්, ස්ථාපනය කිරීමට පෙර යෙදුමේ පෞද්ගලිකත්ව ප්‍රතිපත්ති දෙස බලන්න. ඔවුන් කුමන අරමුණක් සඳහා ඔබේ දත්ත නිරීක්ෂණය කරන්නේදැයි සොයා බලන්න. මෙම අත්දැකීම වැඩිදියුණු කිරීම සඳහා ඔබගේ බ්රවුසින් සැසිය අධීක්ෂණය කිරීමට අවශ්‍ය විය හැකි බව ඔවුන් පවසනු ඇත. මෙම අවස්ථාවේදී, ඔබ මෙම යෙදුම භාවිතා කිරීමෙන් වැළකී සිටිය යුතුය.

3. නොමිලේ VPN යෙදුම ඔබගේ ජංගම උපාංගයේ Spyware ස්ථාපනය කළ හැකිය

මෑතකදී ආරක්ෂක විශේෂඥයන් විසින් කරන ලද පර්යේෂණයට අනුව, Play Protect ස්කෑනිං සමත්ව ඇති යෙදුම් පවා නොලැබූ අනිෂ්ට මූල කේතයක් අඩංගු විය හැකි Applications පවා Playstore හි ඇත. මෙම කේත කේත පමණක් තෙවන පාර්ශ්ව වෛරස ස්කෑනිං යෙදුම් මගින් අනාවරණය කර ගත හැක, මෙම කේතය බොහෝ විට යෙදුම කේත කේතය තුල ගැඹුරින් සැඟවී ඇත. අනිෂ්ට සංකේතයේ අරමුණ සාමාන්යයෙන් ඔබගේ සබැඳි ක්‍රයාකාරකම් අධීක්ෂණය කිරීම මෙන්ම ඔබගේ ජංගම උපාංගයේ ස්පයිවෙයාර් ස්ථාපනය කිරීමයි. ඔබගේ දත්ත තෙවන පාර්ශව සේවාදායකයන්ට එවනු ලැබේ, එය නරක අරමුණු සඳහා යොදා ගත හැකිය.

මඟ හැරිය යුතු ආකාරය: පළමුව, Play වෙළඳසැල තුළ නිල නොවන ආකාරයෙන් VPN යෙදුමක් ස්ථාපිත නොකරන්න. උදාහරණයක් ලෙස, ඔබ විසින් APK ගොනුවක VPN යෙදුමක් ස්ථාපනය කරන්නේ නම්, එය අනිෂ්ට යෙදුමක් බව විශාල අවස්ථාවක් තිබේ. දෙවනුව, සෑම විටම ඔබගේ ස්ථාපිත යෙදුම් සඳහා ස්වයංක්රීය ස්කෑනිං සිදු කරනු ඇති ඔබේ උපාංගය මත හොඳ ප්‍රති-වෛරස මෘදුකාංගයක් ස්ථාපනය කරන්න.

4. පුද්ගලික සම්බන්ධතාවය පුද්ගලික නොවේ

ඔබගේ පුද්ගලික සම්බන්ධතාවය පුද්ගලිකවම තිබිය යුතුය, නමුත් බොහෝ අවස්ථාවලදී, ඔවුන්ගේ ජංගම උපාංගවල නොමිලේ VPN යෙදුම් භාවිතා කරන පරිශීලකයන් විසින් අත්විඳින ලද IP ලිපිනයන් කාන්දු වන අවස්ථා තිබේ. ඔබගේ අන්තර්ජාල සම්බන්ධතාවය සුරක්ෂිත කිරීම සඳහා ශක්තිමත් සංකේතනයක් නොමැති බැවින්, අන්තර්ජාල ලිපින කාන්දු හෝ DNS කාන්දුවීම නොමිලේ පෞද්ගලික ජාල වල පොදු වේ. මෙහි ප්රතිඵලයක් ලෙස ඔබේ පුද්ගලික සම්බන්ධතාවය පෞද්ගලික වශයෙන් පෞද්ගලික නොවේ. මේ ආකාරයේ ගැටලුවක් ගැන සැලකිලිමත් වන්න.

මඟ හැරිය යුතු ආකාරය: VPN සම්බන්ධතාව සම්පූර්ණයෙන්ම ඔබගේ IP ලිපිනය සම්පූර්ණයෙන්ම අබලන් නොවන බැවින් පුද්ගලික සම්බන්ධතාවයක් භාවිතා කරන විට සෑම විටම ඔබගේ IP ලිපිනය පරීක්ෂා කරන්න.

5.ඔබේ පෞද්ගලික ජාලය හැකර් ප්‍රහාර සඳහා බලපානු ඇත

මෙය සියල්ලටම වඩා විශාල අවදානමක්. ඔබ ඔබේ ජංගම උපාංගයේ නිදහස් පුද්ගලික ජාල සම්බන්ධතාවයක් භාවිතා කරන විට, ඔබට හැකර් ප්රහාර එල්ල වීමේ අවදානමක් ඇති බව ඔබ දැනගත යුතුය. මෙය සාමාන්යයෙන්, නිදහස් ජංගම VPN ඉතා දුර්වල ගුප්තකේතන පද්ධතියක් ඇත, එය හැකර් ප්රහාරයන් ඉතා අවදානමට ලක් වේ. සමහර අවස්ථාවලදී, පුද්ගලික පුද්ගලික සම්බන්ධතාවයක් භාවිතයෙන් පුද්ගලයාගේ පෞද්ගලික ඡායාරූප මහජනතාවට කාන්දු වී ඇති හේතුව මෙයයි.

මඟ හැරිය යුතු ආකාරය: පිළිගත් VPN සේවා සැපයුම්කරුවෙකුගෙන් නොමිලේ නොමිලේ VPN යෙදුමක් පමණක් භාවිතා කරන්න, නැතහොත් වඩාත්ම සුපිරි VPN සේවාව භාවිතා කරන්න. මේ ආකාරයෙන්, ඔබට ආරක්ෂිත ආරක්ෂාව වඩා වැඩි යමක් සහතික කරනු ඇත.

ඇන්ඩ්රොයිඩ් නොමිලේ VPN යෙදුම් භාවිතා කිරීම සඳහා අවදානම් 5 ක් සහ ඒවා මඟහරවා ගත හැක්කේ කෙසේද? අනාගතයේදී කිසියම් ආරක්ෂක ගැටළුවක් වැලැක්වීම සඳහා ඔබට ඔබගේ ජංගම උපාංගයේ ස්ථාපනය කිරීමට අවශ්ය වන යෙදුම සැමවිටම හොඳ අදහසක් වේ. Play Store හි ඇති වර්ගීකරණය හෝ ජනප්‍රියත්වය මත පදනම්ව යෙදුමක් තොර නොගන්න. නොමිලේ VPN යෙදුම භාවිත කිරීමට ඔබ සම්පූර්ණයෙන්ම ආරක්ෂිත බව සහතික කර ගත යුතුය.

Leave a Comment

Related Posts

තාක්ෂණයෙන් හා විද්‍යාවෙන් පරිපුන් හෙට දිනක්

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More