Home Top post ඔබගේ දුරකථනයේ බැටරිය දිගු කාලයක් තබා ගැනීමේ ක්‍රම

ඔබගේ දුරකථනයේ බැටරිය දිගු කාලයක් තබා ගැනීමේ ක්‍රම

by admin
0 comment

සෑම අයෙකුටම ඔවුන්ගේ දුරකතනයේ බැටරි ආයු කාලය වැඩියෙන් අවශ්‍ය කරයි. නමුත් වර්තමාන බොහෝ Mobile Apps නිසා වඩා බලවත් ලෙස බැටරි ආයුකාලය අඩු කරයි. උදාහරණ ලෙස: ඇප්ස් නිර්මාණකරුවන් සඳහා බැටරි භාවිතා කරන නිර්ණය කිරීමේ මෙවලම් ලබා දෙන සමාගමක් මෑතකදී සොයාගත් පරිදි Netflix විසින් ඔබගේ දුරකථනයෙ 20% ක් තරම් ප්‍රමාණයක් එක රැයකට පසුබිමින් ක්‍රියා කර අඩු කර දමයි.

ජංගම දුරකථන භාවිතය 30% ක් පමණ වන විට ගැටලුව වඩාත් නරක අතට හැරෙනු ඇත. බැටරි-යෙදුම් යෙදුම් ඔබගේ දුරකථනයේ බලශක්තිය උත්ශ්රේණි කිරීමට පොරොන්දුවී ඇතත් සමහර ඒවා තමන්ගේම ක්‍රියාදාම ධාවනය කිරීමෙන් බැටරි ආයු කාලය අඩුකර ඇති අතර, ඔවුන් නිර්දේශ කරන බොහෝ දේ ප්‍රයෝගිකව සිදු නොවේ.

තවද, අපි, ගූගල් සහ ඇපල් යන දෙවර්ගයේම මෘදුකාංග භාවිතා කරන්නන් විසින් අනිවාර්යයෙන්ම පැහැදිළි ලෙස පිළිපැදිය යුතු ක්‍රම මගින් බැටරි ආයු කාලය වැඩි කර ගත හැක,

ඉතින් ඔබටත් Tweet.lk මගින් ගෙන එන ක්‍රම අනුගනය කිරීම මගින් ඉතා ඉහල ප්‍රතිපල ලබා ගත හැක.

දත්ත ලබා ගැනීම ආරම්භ කරන්න

IOS සහ Android යන දෙකෙහිම, වැඩි වැඩියෙන් බලශක්තිය Apps බැලීම සදහා Setting > Battery වෙත යන්න. මෙම කාර්යය මගින් ඔබට පසුබිම් ආකාරයේ බලය අඩපන කරන යෙදුම් (ඔබේ ස්ථානය භාවිතා කිරීම වැනි) ඔබට දැන ගත හැක.ඒ බැවින් ඔබට ගැලපෙන පරිදි සැකසීම් අනුගමනය කළ හැකිය.

OS සැකසුම් පිළිපදින්න

බැටරි ආයු කාලය වැඩිදියුණු කිරීමට උදව් වන ඔබේ මුළු දුරකථනයම සැකසීම් සකස් කළ යුතුය. උදාහරණයක් ලෙස, ඔබගේ ස්වයංක්රීය (නින්ද) කාලය අඩු කරන්න, බැටරි ඉතිරුම් ක්‍රම සක්‍රිය කරන්න, බැටරි සුරකින මාතය හැර, ස්වයංක්රීය දීප්තිය භාවිතා කරන්න.

ඔබ නිතරම ආලෝකය සහ අඳුරු සැකසුම් අතර මාරු වනවා නම්, එය දීප්තිය පාලනය කිරීමට උපකාර කළ හැකිය, නමුත් සංවේදකය සමහර බැටරි ආයු කාලය දීර්ග කරයි. ඔබේ ආලෝකය දිනෙන් දින ස්ථාවරව පැවතුනහොත් ඔබට තිරයේ දීප්තිමත්ව අඩු මට්ටමක දී වුවද තිරය කියවීමට දඟලන්නේ නැත.

Android භාවිතා නොකරන ලද widgets අක්රිය කිරීමට වග බලා ගන්න . ඉන්පසු Siri යෙදු යෝජනා ප්‍රතික්ෂේප කිරීම සඳහා Settings> Siri & Search වෙත යන්න. IOS සහ ෆොටෝ ෆ්රීස් හි iCloud වෙත ස්වයංක්රීයව ඡායාරූප උඩුගත කිරීම් අක්‍රිය කිරීමට ඡායාරූප වෙත යන්න.

සංඥා සොයමින් සිටියදී ඔබේ දුරකථනය 4G LTE වසා දමන්න. භාවිත නොකරන විට Bluetooth සහ NFC වැනි අනවශ්‍ය දේ අක්‍රිය කරන්න.තවද ඔබට පෞද්ගලික අවශ්‍යතාවන් නොමැති විට, විශේෂිත අවස්ථාවන් හැර, පෞද්ගලික Hotspot සහ ගුවන් ඩ්රයිව්ස් (iOS) අක්රීය කළ යුතුය.

අවසානයේ, OS-wide පෞද්ගලිකත්ව සැකසීම් ස්ථාන-පාදක දැන්වීම් වැනි දේවල් අක්රිය කිරීමට වග බලා ගන්න.

බැටරි පිපාසිත Apps

පසුබිම් යෙදුම refresh සහ ස්වයංක්රීය යාවත්කාල කිරීම් අක්‍රිය කරන්න.ඔබේ බැටරි රෝග විනිශ්චය පසුබිමෙන් බොහොමයක් ආයුෂ ගත කරන යෙදුමක් හෙළි කරයි නම් එය දෝෂයක් විය හැකිය. යෙදුම්වල අලුත්ම අනුවාදය (සහ ඔබගේ මෑතතම OS අනුවාදය) යාවත්කාළීන කිරීම සඳහා පියවර ගන්න.

ඔබගේ බැටරි විකිරණ විද්‍යාගාර වල භාවිතා නොකරන ලද යෙදුම් පෙන්වන්නේ නම්, ඒවා අස්ථාපනය කරන්න. ඒවාට හසු නොවන්න.

ඊළඟට, එම දැනුම්දීම් පහත් කර දමන්න. බොහෝ යෙදුම් පෙරනිමියෙන් දැනුම්දීම් පිළිගනී නමුත් News ඇඟවීම් සහ තත්ත්වය පිළිබඳ යාවත්කාලීන කිරීම් සඳහා ඔබට සැබැවින්ම ආයු කාලය අඩු කරනවා විය හැකියි.

අවසාන වශයෙන්, යෙදුම් බොහොමයක් තොරතුරු සඳහා සැබෑ අවශ්‍යතාවයක් නොමැති වුවද පසුබිම්වල භාවිතා කරයි. Setting > Privacy > Service වෙත යන්න . සේවා සම්පූර්ණයෙන්ම අක්‍රිය නොකරන්න. සිතියම් වැනි දේවල් සඳහා ඔබට එය අවශ්ය වනු ඇත. එහෙත් නිසි ලෙස ක්රියා කිරීමට නිසි සේවා අවශ්ය වන යෙදුම් සඳහා “යෙදුම් භාවිතා කරන අතරතුරේදී” භාවිතා කරන සෑම යෙදුම සඳහා එක් එක් යෙදුම සඳහා සැකසීම් මාරු කරන්න. ඔබගේ ස්ථානයට ප්‍රවේශ වීමට අවශ්‍ය නොවන ට්විටර් වැනි වෙනත් යෙදුම් සඳහා ස්ථාන සේවාවන් මුලුමනින්ම අක්‍රිය කරන්න.

දුරකථන සහ යෙදුම් නිෂ්පාදකයින් යම් ආකාරයක tool driver තිබේ; දුරකථන නිෂ්පාදකයින් වැඩි ධාරිතාවක් එකතු කරන විට, යෙදුම් විශාල හා වඩාත් සංකීර්ණ වූ අතර වැඩි පිරිසැකසුම් බලයක් අවශ්ය වේ. සාමාන්යයෙන්, උපාංග නිෂ්පාදකයින් ඉදිරියෙන් සිටින්නේ; නිදසුනක් ලෙස, ඇපල්, සිය iPhone XR මාදිලියේ වීඩියෝ පටිගත කිරීමේ කාලය පැය 16 ක් දක්වා ඉහළ නංවා තිබීම මත වේ.

Leave a Comment

Related Posts

තාක්ෂණයෙන් හා විද්‍යාවෙන් පරිපුන් හෙට දිනක්

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More